A dubaji csoki rajongóinak legnagyobb félelme válhat valóra

2024. december 28. 20:10

Nagy a baj az ültetvényeken, elkerülhetetlen a jelentős drágulás.

2024. december 28. 20:10
dubaji csoki

Újabb rekordot döntött a kakaó világpiaci ára, karácsony másnapján a londoni tőzsdén egy tonna kakaó ára megközelítette a 11 ezer dollárt. Egy évvel korábban a csokoládé legfontosabb alapanyagának ára tonnánként csak 4500 dollárba került – derül ki az ICO, a Nemzetközi Kakaó Szervezet friss adataiból. A világpiaci árak tehát több, mint kétszeresére emelkedtek, így 

elkerülhetetlen, hogy a fogyasztók is többet fizessenek a csokoládéért.

A kakaó világpiaci ára már az év elején is szélsőségesen alakult, az év első hónapjaiban duplájára emelkedett, majd némi korrekció után hosszú időn keresztül 6000-7000 dollár között stabilizálódott. Az árak novemberben, a 2024/2025-ös kakaószezon kezdetével újra meredek emelkedésnek indultak. Ennek oka, hogy a globális kereslet várhatóan idén is nagyobb lesz, minta a kínálat, mivel a világ legnagyobb kakaótermesztő vidékein komoly gondot okoz a klímaváltozás, amely kikezdte a korszerűtlen ültetvényeket.

Ezt is ajánljuk a témában

A bolti árakban eddig a hosszútávú szerződések miatt eddig kevésbé volt szembetűnő az alapanyagárak emelkedése, de az új szezon beköszöntével ezek a szerződések zömében lejárnak. Ez azt jelenti, hogy az új megállapodások már biztosan tükrözik a megugró világpiaci árakat. Ekkora árváltozást a fogyasztók sem úsznak meg, bár azt egyelőre nem lehet tudni, pontosan mennyivel drágul 2025-ben és az alapanyag- és gyártási költségek emelkedését milyen mértékben tudják ellensúlyozni a nagy, tőkeerős gyártók.

Az Európai Unióban szeptember óta gyorsul a csokoládé fogyasztói árának emelkedése: 12,8 százalékkal volt drágább a csoki novemberben, mint egy évvel korábban – derül ki az uniós statisztikai hivatal adataiból. Magyarországon az uniós átlaghoz hasonló volt az áremelkedés. 13,3 százalékos, de több tagállamban már 20-30 százalékos drágulást regisztrált az Eurostat.

Az európai áremelés mértékét enyhén tompíthatja, hogy más alapanyagok – például a cukor – világpiaci ára jelentősen csökkent az elmúlt hónapokban.

A klímaváltozás tizedeli a kakaót

A világpiaci árak emelkedéséért a nyugat-afrikai kakaótermő vidékeken tapasztalt egyre szélsőségesebb időjárás okozza. A kakaó a nedves, trópusi éghajlaton terem, a legnagyobb kakaótermesztő országok Ghána és Elefántcsontpart, valamint kisebb arányban Dél-Amerika országai. A sokszor politikailag is instabil kakaótermesztő országokban régóta problémát okoz, hogy az ültetvények elöregedtek, a technológiai fejlődés több évtizedes lemaradásban van. Ráadásul a termelők alig kapnak pénzt a terményért, így a termést növelő beruházásokra belátható időn belül nincs remény.

Tavaly a kakaóültetvényeken jelentős pusztítást okozott a szélsőségesen száraz időjárás, ráadásul az öreg ültetvényeken megállíthatatlanul terjed a növényt, elsősorban a termést támadó vírusfertőzés is. Mindez 2024-ben jelentős termésmennyiség-visszaesést okozott, miközben a világpiaci kereslet folyamatosan nő a kakaó iránt.

Ghána és Elefántcsontpart ezért az idei évre leszerződött mennyiség egy részét 2025-ben teljesíti. Noha a jövő évi terméskilátások némileg jobbak, mint az ideiek, a kereskedők egyelőre továbbra is készlethiánytól tartanak. Az árakat így jelenleg elsősorban a kakaóhiánytól való félelem emelte rekordszintre, némi korrekció csak hónapok múlva várható.

A globális kakaókínálatot érintő problémák, vagyis a klímaváltozás és a rossz termesztési körülmények ugyanakkor még évekig bizonytalanságot és tartósan magas árakat okozhatnak. 

Középtávon ugyanakkor az árak újbóli csökkenése, vagy stagnálása várható, mivel több dél-amerikai ország is növelné a kakaótermelést, hozzájárulva a globális kínálat növekedéséhez. A folyamat ugyanakkor hosszadalmas és bizonytalan, a fogyasztói árak egy darabig biztos, hogy korábban nem látott szintre nőnek és egy magas árszínvonalon stabilizálódnak.

A dubaji csoki átlag felett drágulhat

Az elmúlt hetekben egész Európán végigsöpört a dubaji csokoládéőrület. Magyarországon több kereskedőnél is készlethiány alakult ki az érdesség iránti kereslet miatt decemberben, pedig az édesség ára jóval magasabb, több mint tízszerese a megszokott márkák termékeihez képest. Ahol még nem fogyott el a készlet, ott 100 gramm dubaji csokoládét 4000-5000 forint közötti áron lehet megvásárolni.

A dubaji csoki prémiumtermék, árát a kakaó mellett egy másik fontos alapanyaga, a pisztácia világpiaci ára is jelentősen befolyásolja 

emelte ki Cinkotai Norbert, a K&H Értékpapír vezető elemzője. A dubaji csokoládék árát elsősorban a prémium alapanyagok határozzák meg. Gyakran tartalmaznak aranyport, sáfrányt vagy más egzotikus összetevőket, mint például a Közel-Keleten népszerű kadayif tészta és a pisztáciakrém. 

Az elemző rámutatott, hogy a kakaó áremelkedése mellett a pisztácia magas ára is hatással van a fogyasztói árszintre. Magyarországon egy kilogramm natúr, hámozott pisztácia ára meghaladja a 13 ezer forintot. A magas ár több tényezőre vezethető vissza: 

  • a pisztáciafák lassan növekednek, akár 8-12 év is eltelhet, mire termést hoznak, ráadásul nem minden évben teremnek. 
  • A pisztácia betakarítása munkaerőigényes folyamat, általában kézzel végzik, így magas a munkaerőköltség. 
  • Nehéz feladat a pisztácia tárolása és szállítása is, mivel a magas zsírtartalom miatt jelentős az öngyulladás veszélye.

Cinkotai Norbert emellett a dubaji csoki csomagolását is kiemelte, mint az árat befolyásoló tényező. A kakaópiac helyzete a befektetőket is: a kakaó, mint tőzsdei árupiaci termék is népszerű fedezeti eszköz lehet, hasonlóan más népszerű fedezeti termékekhez, például az aranyhoz.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Omer Taha Cetin/Anadolu via Getty Images

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Chekke-Faint
2024. december 29. 07:50
Csokis tészta, köszi. Nálunk már a nagyi is csinált, csak mi kakaós tésztának ismertük, és úgy reszelte rá a csokit pluszban.
bogdan5-aki-vigan-jatszott-mig-elevenen-egtek-az-oroszok
2024. december 29. 04:48
libafossal töltött gusztustalan szar
ribizli-2
2024. december 29. 04:06
Úgy néz ki, mint aki odahányt. Gusztustalan.
Majdmegmondom
2024. december 28. 23:38
Jelentős drágulás? Egy sportszeletnél valamivel nagyobb Dubai csokiért 2500-at kérnek az olcsóbb helyeken. Egyébként ezt a felkapott hóbortot sem értem, hogy ennyien szeretik ezt a szénával kevert gusztustalan fost... Hány tehén vagy kakaóültetvény van Dubaiban???
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!